فیلمهای آموزشی نرم افزار رایما


در این بخش فیلمهای آموزشی بخشهای مختلف نرم افزار رایما را مشاهده خواهید کرد.

گرفتن خروجی اکسل از لیست شناسنامه کالا

جهت گرفتن خروجی اکسل در نرم افزار رایما از منوی مدیریت سیستم، زیر منوی لیست شناسنامه کالا را انتخاب کنید. در لیست شناسنامه کالا بر روی دکمه خروجی اکسل کلیک کرده و پس از تعیین مسیر ذخیره فایل خود یک نام به آن اختصاص داده و ذخیره کنید.

مشاهده فیلم

گزارش کاردکس تعدادی کالا

در این گزارش لیست کالاهای فروشگاه به تفکیک کالا نمایش داده میشود. جهت دسترسی به این گزارش از منوی گزارشها، زیر منوی انبار، گزینه "کاردکس تعدادی کالا" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

گزارش کاردکس تعدادی ریالی کالا

در این گزارش لیست کالاهای فروشگاه به تفکیک کالا، موجودی کالا و موجودی ریالی کالا نمایش داده میشود. جهت دسترسی به این گزارش از منوی گزارشها، زیر منوی انبار، گزینه "کاردکس تعدادی ریالی کالا" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

گزارش لیست بدهکاران

در گزارش لیست بدهکاران میتوان به لیست کلیه مشتریان بدهکار در سیستم دسترسی پیدا کرده و از آن خروجی چاپی نیز تهیه کرد. جهت دسترسی به این گزارش از منوی گزارشها، زیر منوی مدیریتی، گزینه "لیست بدهکاران" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

تسویه حساب طرف حساب

جهت صدور سند تسویه حساب طرف حساب و همچنین مشاهده اسناد تسویه حساب صادر شده میتوانید از مسیر منوی دریافت و پرداخت گزینه "لیست تسویه حساب طرف حساب" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

داشبورد

گزارش داشبورد که نشان دهنده عملیات کلی فروشگاه است و شامل گزارشهایی مانند: 10 کالای پرسود و کم سود،کالاهای پرفروش و کم فروش فروشگاه، نمودار مقایسهای خرید، فروش و سفارش طی بازه زمانی و یا یک روز مشخص می، از مسیر منوی گزارشها، زیر منوی مدیریتی، گزینه "داشبورد" قابل انتخاب استباشد.

مشاهده فیلم

ابطال فاکتور فروش

در نرم افزار رایما امکان ابطال کلیه فاکتورها فراهم است و روند انجام آن در تمامی فاکتورها یکسان است. برای ابطال فاکتورهای فروش کافی است از منوی خرید و فروش زیر منوی لیست فاکتورهای فروش را انتخاب کنید. با انتخاب فاکتور، در صورتی که فاکتور قبلا ابطال نشده باشد، دکمه ابطال فعال میشود.

مشاهده فیلم

اتصال به ترازوی صدر

پس از تهیه و نصب ترازوی شرکت صدر و همچنین معرفی آن به نرم افزار رایما، به محض قرار دادن کالا بر روی ترازو و انتخاب کالا در ترازو، ترازوی صدر به صورت خودکار کالا و وزن آن را به لیست اقلام انتخابی فاکتور ارسال میکند. همچنین کالای انتخاب شده به همراه وزن در نرم افزار ترازوی صدر نمایش داده میشود.

مشاهده فیلم

گزارش مرور گردش مالی بانک

مشاهده، بررسی و کنترل حسابهای بانکی و اطلاع از آخرین وضعیت حسابها از نیازمندیهای ضروری مدیریت است. برای این منظور میتوان از منوی گزارشها، "مرور گردش مالی حسابهای بانکی" را انتخاب کرد.

مشاهده فیلم

گزارش پورسانت

در صورتی که در سیستم فروشنده و درصد پورسانت وی را تعیین نموده باشید و در تنظیمات سیستم مشخص بودن فروشنده در فاکتور فروش را نیز فعال کرده باشید، جهت نمایش گزارش پورسانت فروشندگان خود میتوانید از مسیر منوی گزارشها گزینه "پورسانت" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

گزارش سود به تفکیک کالا

این گزارش میزان سود فروشگاه به ازای هر کالا را مشخص میکند. جهت دسترسی به این گزارش از منوی گزارشها، زیر منوی مدیریتی، گزینه "گزارش سود به تفکیک کالا" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

لیست دریافت و پرداخت

در لیست کلیه اسناد دریافت و پرداخت امکان محدود کردن جستجو بر اساس طرفین موثر در تولید سند از طریق فیلد طرف اول و از طریق فیلد بابت و زمان تولید سند فراهم است. پس از محدود کردن جستجو، نتیجه در قسمت لیست اسناد نمایش داده میشود که قابل مشاهده جزئیات و یا حذف است.

مشاهده فیلم

ثبت بانک

جهت تعریف بانک جدید و همچنین مشاهده جزئیات اطلاعات بانک ثبت شده میتوانید از مسیر مدیریت سیستم گزینه "لیست بانک" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

تعلیق فاکتور

برای تعلیق فاکتور، با استفاده از کلید تعلیق میتوانید فاکتور را به صورت موقت تعلیق کرده و فاکتورهای دیگری را ثبت کنید. برای تعلیق، فاکتور نباید هیچ دریافتی یا پرداختی داشته باشد. به صورت پیش فرض، فاکتورهای معلق 7 روز نگه داری میشود و پس از آن از نرم افزار پاک میشود که این زمان قابل تغییر نیز هست.

مشاهده فیلم

تعریف پرسنل جدید

جهت تعریف پرسنل جدید (فروشنده و صندوق دار) میتوان از منوی مدیریت سیستم وارد منوی "پرسنل" شده، اطلاعات پرسنل موجود را ویرایش و یا تکمیل کرد. همچنین جهت تغییر نام کاربری و کلمه عبور کاربران سیستم نیز به این فرم مراجعه کنید.

مشاهده فیلم

طراحی فیش

در نرم افزار رایما امکان مشخص کردن اینکه چه فیلدهایی در پرینت چاپی فاکتور نمایش داده شود، فراهم است.کافی است در فرم طراحی فیش، فیلدهایی که علاقه مندید در پرینت فاکتور چاپی نمایش داده شود، انتخاب کنید. با افزودن هر گزینه، فیلد به نمایش فاکتور نمونه، اضافه میشود.

مشاهده فیلم

بارکد وزنی

انتقال اطلاعات کالای وزنی به همراه نوع و ویژگی های آن کالا به نرم افزار امری بسیار زمان بر و مشکل در هنگام صدور فاکتور فروش است. با وجود این امکان شما می توانید در صورت استفاده از ترازوی دیجیتال، بازه های مربوط به اطلاعات فاکتور اولیه ترازو، از جمله تشخیص کالای وزنی، شماره دستگاه، کد کالا و مقدار کالا را بر اساس مشخصات دستگاه ترازوی خود وارد کنید.

مشاهده فیلم

به روز رسانی نرم افزار

در منوی "بروزرسانی نرم افزار" که در مسیر مدیریت سیستم قرا دارد، امکان بروزرسانی نرم افزار با آخرین ویرایش آن به دو صورت آنلاین (از طریق اینترنت) و آفلاین (از طریق فایل) فراهم شده است.

مشاهده فیلم

چاپ بارکد

برای چاپ بارکد کالا، از منوی مدیریت سیستم، زیرمنوی لیست شناسنامه کالا را انتخاب کنید در صورتی که به کالاهای خود بارکد اختصاص داده باشید، می توانید طبق تنظیمات دلخواه آن ها را چاپ نموده و بر روی کالاها قرار دهید.

مشاهده فیلم

دوره مالی

در صورتی که بخواهید محدوده زمانی و یا عنوان سال مالی خود را تغییر دهید و یا اقدام به بستن سال مالی کنید، باید از منوی مدیریت سیستم وارد منو"لیست دوره مالی" شوید. در این لیست همچنین لیست سالهای مالی با محدوده و وضعیت (فعال/غیرفعال) آن نمایش داده میشود.

مشاهده فیلم

اعلامیه پرداخت به سایر

اعلامیه پرداخت به سایر، برای ثبت پرداختهای خارج از عملیات فاکتور، به افرادی است که بعنوان طرف حساب در نرم افزار تعریف شدهاند. از سند پرداخت به سایر برای ثبت پرداخت بابت هزینهها استفاده می شود و به ازای ثبت هر پرداخت به سایر، نرم افزار به صورت خودکار، یک سند هزینه مقابل هم ثبت میکند و مبالغ ثبت شده در سند پرداخت به سایر بر روی مانده افراد تاثیری ندارد.

مشاهده فیلم

اعلامیه پرداخت به مشتری و تامین کننده

اعلامیه پرداخت به مشتری برای ثبت پرداختهای خارج از عملیات فاکتور به مشتریان موجود در نرم افزار استفاده میشود و مبالغ پرداختی بر روی محاسبات مانده طرف حساب اعمال میشود.

مشاهده فیلم

فاکتور برگشت از فروش

در مواردی که کالاهای فروخته شده به دلایل مختلف (معیوب بودن، انصراف از خرید و... ) توسط مشتری مسترد میشود نیاز است تا عملیات برگشت از فروش در سیستم ثبت شود تا حساب مشتری و موجودی کالاهای انبار به روز شود.

مشاهده فیلم

فاکتور فروش

پس از انتخاب گزینه "فاکتور فروش" و انتخاب اقلام و طرف حساب مورد نظر و همچنین نحوه تسویه حساب؛ فاکتور فروش صادر میشود.

مشاهده فیلم

فاکتور خرید

هنگام خریداری کالا از تأمین کنندگان نیاز است جهت تامین موجودی کالا در انبار و صدور فاکتورهای فروش و یا جهت استفاده در مصارف داخلی، فاکتور خرید در سیستم صادر شود. جهت صدور فاکتور خرید جدید میتوانید از منوی خرید و فروش، زیر منوی "لیست فاکتورهای خرید" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

فاکتور مرجوعی خرید

زمانی که قصد مرجوع نمودن کالاهای خریداری شده را داشته باشید باید فاکتور مرجوعی خرید صادر کنید. لازم به ذکر است فاکتور مرجوعی خرید میتواند با مرجع بوده و برگشت اقلام یک فاکتور صادر شده باشد و یا بدون مرجع بوده و به عنوان یک فاکتور مرجوعی خرید جدید صادر شود.

مشاهده فیلم

فاکتور مانده دار

ثبت فاکتور ماندهدار روش های مختلفی دارد. یکی از روشهای ثبت فاکتور مانده دار، ثبت فاکتور به صورت نسیه میباشد. توجه داشته باشید که امکان ثبت فاکتور نسیه یا ماندهدار برای مشتری متفرقه فراهم نیست.

مشاهده فیلم

فروش سریالی

در نرم افزار رایما، امکان خرید و فروش کالای سریالی فراهم شده است. کالای سریالی کالایی است که هر واحد از آن، یک سریال منحصر به فرد دارد. کالاهایی مانند خودرو و گوشیهای موبایل جزو کالاهای سریالی به حساب میآیند.

مشاهده فیلم

گزارش فصلی دارایی

طبق قوانین وزارت دارایی کلیه مشاغل الزام دارند که گزارش ریز معاملات خرید و فروش خود را به صورت فصلی ظرف مدت 15 روز پس از پایان هر فصل در سامانه وزارت دارایی اظهار کنند. صدور گزارش خرید و فروش فصلی و تولید فایل قابل اظهار در سامانه مذکور از منوی گزارشها و انتخاب زیر منوی "لیست گزارشهای فصلی" قابل انجام است.

مشاهده فیلم

گزارش مرور گردش مالی صندوقدار

جهت اطلاع از وضعیت گردش مالی صندوق داران میتوان به گزارش "مرور گردش مالی صندوق دار" در منوی گزارشها مراجعه نمود. در این گزارش نام صندوق داران و گردش مالی کلی آنها نمایش داده میشود و مانده تجمعی کلیه دریافت و پرداختها نیز نمایش داده میشوند.

مشاهده فیلم

گزارش مرور گردش مالی طرف حساب

در گزارش مرور گردش مالی طرف حساب لیست کلیه طرف حسابهایی که در نرم افزار تراکنش مالی داشتهاند نمایش داده میشود. در گزارش مرور گردش مالی طرف حساب به ازای هر فاکتور یک ردیف و به ازای دریافت یا پرداخت همان فاکتور یک ردیف نمایش داده میشود. همچنین در فیلد مانده تجمعی مجموع بستانکاری از بدهکاری طرف حساب کسر و نتیجه نمایش داده میشود.

مشاهده فیلم

مدیریت چک

در صورت تمایل به انجام هر گونه عملیات مرتبط با مدیریت چکهای دریافتی و پرداختی و ثبت عملیات واگذاری به بانک، وصول و استرداد آنها باید از منوی دریافت و پرداخت گزینه "مدیریت چک" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

پشتیبان گیری و بازیابی

جهت تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات نرم افزار و یا بازیابی اطلاعات باید از مسیر منوی مدیریت سیستم، زیرمنوی پشتیبان گیری و بازیابی را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

رسید دریافت از مشتری و تامین کننده

در نرم افزار رایما امکان ثبت اسناد دریافت و پرداخت وجود دارد. رسید دریافت از مشتری برای ثبت دریافتهای خارج از عملیات فاکتور به مشتریان موجود در نرم افزار و همچنین تسویه فاکتورهای فروش ماندهدار استفاده میشود و مبالغ دریافتی بر روی محاسبات مانده طرف حساب اعمال میشود.

مشاهده فیلم

رسید دریافت از سایر

در نرم افزار رایما امکان ثبت اسناد دریافت و پرداخت وجود دارد. رسید دریافت ازسایر، برای ثبت دریافتهای خارج از عملیات فاکتور، به کسانی است که بعنوان طرف حساب در نرم افزار معرفی شدهاند. از سند دریافت ازسایر برای ثبت دریافت، بابت درآمدها استفاده میشود و به ازای ثبت هر دریافت ازسایر، نرم افزار به صورت خودکار، یک سند درآمد مقابل هم ثبت میکند. مبالغ ثبت شده در سند دریافت ازسایر بر روی مانده افراد تاثیری ندارد.

مشاهده فیلم

ثبت گروه کالا

در نرم افزار رایما امکان تعریف گروه کالاهای مختلف به صورت سلسله مراتبی و بدون محدودیت، فراهم شده است. برای ثبت گروه کالای جدید در لیست گروه کالا ، بر روی دکمه جدید کلیک کنید.

مشاهده فیلم

ثبت کالا در شناسنامه کالا

جهت تعریف کالای جدید و همچنین مشاهده جزئیات کالای ثبت شده از مسیر مدیریت سیستم گزینه "لیست شناسنامه کالا" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

ثبت تخفیف

جهت تخصیص تخفیف دورهای به کالاهای خود میتوانید از مسیر منوی دریافت و پرداخت گزینه "لیست تخفیفها" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

ثبت افتتاحیه انبار

عملیات افتتاحیه انبار در ابتدای دوره مالی اولیه و پیش از ثبت هرگونه سند و فاکتور، برای ثبت موجودی اولیه کالاها در انبار استفاده میشود. بعد از ثبت فاکتور، امکان ثبت سند افتتاحیه وجود ندارد. در نرم افزار رایما برای ثبت افتتاحیه انبار، کافی است از منوی مدیریت انبار، زیرمنوی افتتاحیه انبار جدید را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

سند انتقال

در نرم افزار رایما امکان ثبت اسناد دریافت و پرداخت وجود دارد. از اسناد انتقال برای انتقال بین منابع فروشگاه استفاده میشود. 4 نوع سند انتقال بین منابع فروشگاه وجود دارد: سند بانک به بانک، سند بانک به صندوق مرکزی، سند صندوق مرکزی به بانک، سند صندوق مرکزی به صندوق.

مشاهده فیلم

سند مصرف داخلی

در صورتی که کالایی به مصرف داخلی فروشگاه رسیده باشد، برای آن سند مصرف داخلی ثبت می کنیم. برای ثبت سند مصرف داخلی در نرم افزار رایما کافی است از منوی مدیریت انبار، زیرمنوی مصرف داخلی جدید را انتخاب کنید. در فرم مصرف داخلی به صورت پیش فرض، نرم افزار شمارش سند مصرف داخلی را از عدد 1 شروع می کند و فیلد شماره سند فقط خواندنی است.

مشاهده فیلم

سند ضایعات

در صورتی که کالایی در انبار خراب شده باشد یا در حین حمل و نقل یا موارد دیگر به کالا آسیب رسیده باشد به صورتی که دیگر قابل فروش یا مرجوعی نباشد آن را جزو ضایعات به حساب آورده و برای آن سند ضایعات ثبت می کنیم. برای ثبت سند ضایعات در نرم افزار رایما کافی است از منوی مدیریت انبار، زیرمنوی ضایعات جدید را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

سفارش جدید

فرایند سفارش در نرم افزار رایما شامل انتخاب کالا توسط مشتری است تا در زمان مقرر، سفارش تبدیل به فاکتور فروش شود و کالا یا خدمات مورد نظر به دست مشتری برسد.

مشاهده فیلم

تعدیل موجودی

در صورتی که به هر دلیلی متوجه مغایرت در کاردکس تعدادی کالا در سیستم با مقادیر موجود کالا در انبار خود شدید و تمایل به اصلاح این موجودی در سیستم دارید، باید از از منوی مدیریت انبار گزینه "تعدیل موجودی" را انتخاب کنید. پس از ثبت سند تعدیل، بسته به اضافه شدن و یا کسر شدن از موجودی جاری سیستم به ترتیب اسناد سرک انبارگردانی و یا کسری انبارگردانی صادر میشوند.

مشاهده فیلم

تنظیمات

انجام تنظیمات برای شروع کار با هر نرم افزاری امری لازم و ضروری است. برای انجام تنظیمات مختلف در نرم افزار رایما کافی است از منوی مدیریت سیستم، زیر منوی تنظیمات را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

طراحی فیش

برای چاپ بارکد کالا، از منوی مدیریت سیستم، زیرمنوی لیست شناسنامه کالا را انتخاب کنید در صورتی که به کالاهای خود بارکد اختصاص داده باشید، می توانید طبق تنظیمات دلخواه آن ها را چاپ نموده و بر روی کالاها قرار دهید.

مشاهده فیلم

تعریف دسته و نوع دریافت و پرداخت

در نرم افزار رایما امکان تعریف دستههای مختلفی برای دریافت و پرداخت، فراهم شده است. دسته های مختلف معادل معینهای مختلف در نرم افزارهای حسابداری میباشد. برخی از دستههای دریافت و پرداخت، قبلا به صورت پیش فرض در نرم افزار تعریف شده است. برای مشاهده این دسته ها از منوی مدیریت سیستم، زیرمنوی دسته دریافت و پرداخت را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

تعریف حساب بانکی

جهت تعریف حساب بانکی جدید و همچنین مشاهده جزئیات حساب بانکی ثبت شده از مسیر مدیریت سیستم گزینه "لیست حساب بانکی" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

تعریف طرف حساب

در نرم افزار رایما امکان تعریف طرف حساب های حقیقی و حقوقی فراهم شده است. از طرف حساب های تعریف شده در نرم افزار، برای ثبت فاکتور و اسناد دریافت و پرداخت استفاده می شود. برای تعریف طرف حساب از منوی مدیریت سیستم، زیرمنوی طرف حساب جدید را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

واحد کالا

جهت تعریف واحد کالای جدید و همچنین مشاهده لیست واحد کالای ثبت شده از مسیر مدیریت سیستم گزینه "لیست واحد کالا" را انتخاب کنید.

مشاهده فیلم

ورود اکسل

در ورود اطلاعات کالا با استفاده از دریافت از اکسل شما میتوانید لیست کلی کالاهای خود را به صورت یکجا وارد نرم افزار کنید. پیش نیاز استفاده از این روش، نصب نرم افزار اکسل شرکت مایکروسافت میباشد.

مشاهده فیلم

ورود سریع کالا

یکی از روشهای ثبت کالا در نرم افزار رایما، ثبت کالا در فرم ورود سریع کالا است. کاربرد و مزیت استفاده از این فرم، سرعت ورود اطلاعات نسبت به ورود اطلاعات در شناسنامه کالا است چرا که در این فرم تنها اطلاعات ضروری کالا از کاربر خواسته میشود و سرعت ثبت اطلاعات افزایش پیدا میکند.

مشاهده فیلم